Jak wygrać w Eurobussines poradnik cz. 1

22.11.2017

Rozpoczynamy cykl artykułów zatytułowanych "Jak Wygrać w Eurobusiness", który jest fragmentem większej całości "Jak Wygrywać w Gry Planszowe"

W niniejszym poradniku postaram się zebrać dla was najważniejsze porady, których zastosowanie zwiększy Waszą szansę wygrania w grę planszową Monopol (lub jej dowolny odpowiednik np. Eurobusiness czy Fortunę). Cały poradnik opiera się na statystyce i rachunku prawdopodobieństwa, toteż teoretycznie może się tak zdarzyć, że w jednej konkretnej partii coś wam wyjdzie inaczej niż statystycznie. To całkowicie normalne i nie należy się tym przejmować. Grając więcej partii, statystyka powinna zadziałać i powinniście wygrywać częściej niż bez ich stosowania. No to teraz przejdźmy do konkretów.

Czy zastanawialiście się czasem dlaczego niektórzy gracze wygrywają częściej niż inni? Jeśli statystycznie różnica jest zauważalna, to znaczy, że grają inaczej od Ciebie. Jeśli zrozumiesz jak, to też możesz zacząć wygrywać. Poniżej przedstawiam instrukcje do wygrywania w monopoly/eurobusiness/fortunę czy dowolną inną grę opartą o ten mechanizm.

Zacznijmy od ciekawostki (mającej jednak duże znaczenie). Najczęściej odwiedzane pole w grze, to... Więzienie. W pierwszej chwili to może brzmieć dziwnie, ale przyjrzyjmy się temu bliżej. Na pole więzienia można trafić na różne sposoby:

- Wejść normalnie, jak na każde inne pole (po rzucie kostkami).
- Trafić tam przez pole idź do więzienia.
- Wyrzucić dwukrotnie pod rząd dublet (zdarza się to średnio raz na 36 rzutów, ale o tym opowiemy następnym razem).
- Wylosować kartę szansy przenoszącą gracza do więzienia.

Po wyjściu z więzienia trafiasz na trasę oznaczoną na rysunku kolorem czerwonym. (pomiędzy polami "więzienie" oraz "idź do więzienia". Ta trasa (w monopoly państwa oznaczone są kolorami różowym, pomarańczowym, czerwonym i żółtym) będzie przez Ciebie odwiedzana dużo częściej niż pola znajdujące się w drugiej połowie planszy  (w monopoly państwa w kolorach zielonym, niebieskim, brązowym, jasnoniebieskim).

Rysunek 1 Czerwona linia oznacza trasę po której gracze chodzą zdecydowanie częściej niż po drugiej stronie planszy

Co więcej statystycznie częściej będziesz odwiedzać pola zielone niż jasnoniebieskie. Wynika to z faktu, że wyrzucenie dwóch dubletów przenosi Cię do więzienia. A więc z każdym kolejnym przesunięciem się po planszy masz szansę, że ominiesz wszystkie kolejne pola i wylądujesz bezpośrednio w więzieniu.

Jak wygrać w Eurobussines poradnik cz.2

Jak wygrać w Eurobussines poradnik cz.3

Jak wygrać w Eurobussines poradnik cz.4

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Napisz do nas