Pokolenie Z, które dużo korzysta z mediów społecznościowych, ma problem z weryfikacją zamieszczanych tam treści. Ponad połowa ankietowanych (56%) po prostu uważa, że źródła, z których korzystają od dłuższego czasu, są wiarygodne, a tylko nieliczni (43%) ufa kanałom, które mogą być bardzo popularne. Co piąty po prostu ufa naprawdę przydatnym treściom od swoich znajomych (20%). Tylko co trzeci badany (37%) weryfikuje autorów i dziennikarzy, z których treści korzysta. Najwięksi klienci LinkedIn i Twittera skupiają się na weryfikacji źródeł, autorów i konsultantów.
Graj, baw się i dziel
Badanie pokazuje silne różnice między mężczyznami i kobietami. Typowe dziecko „bawi się” (67%), podąża za postępem technologicznym (45%) i grami wideo swoich ulubionych współpracowników (39%). Dziewczyny bardziej skupiają się na trendach (59%), kulturze (56%) i psychologii (51%). Jednocześnie młodzi ludzie nie ograniczają się do biernej konsumpcji, ale wolą dzielić się interesującymi ich treściami. Robi to prawie trzy czwarte (73%) respondentów. Czemu? Pokaż innym, co ich interesuje i co myślą (połowa odpowiedzi), co ich poruszyło lub chciałoby zainspirować innych do tego samego (45%). Prawie co piąty ankietowany (18%) używa treści, aby wskazać, że jest „fajny”.
TikTok, Facebook i Instagram to odpowiedź na nudę
„Zetki” śledzi średnio 13 „grypy”
Autorzy badania przeprowadzili również wywiady z młodszymi osobami, które ich zdaniem są liderami opinii. Zdecydowana większość ich opinii zbiega się z ostatecznym przekonaniem, że liderem opinii jest ekspert lub specjalista w określonym temacie lub dziedzinie (79%), zwykle ze środowiska akademickiego (74%) lub biznesowego (60%). Co ciekawe, osoby młodsze częściej słyszą głosy swoich bliskich i znajomych niż ich znajomi (odpowiednio 58% i 40%). Tuż za aktywistami (43%), młodzi ludzie postrzegają liderów opinii jako trenerów, terapeutów i przywódców religijnych (40%) oraz influencerów (31%). Razem śledzi ich aż 13 influencerów/opiniodawców: głównie z obszarów rekreacji, stylu życia, trendów, sportu i gier. Nic dziwnego, że wpływowe osoby z większym prawdopodobieństwem docierają do młodszych odbiorców za pośrednictwem Instagrama (73%), YouTube (68%) i TikTok (51%).
Młodzi ludzie krytykują influencerów
Jednak pokolenie Z ma zupełnie inny stosunek do influencerów i wie, że wielu z nich zajmuje się przede wszystkim promocją produktów. W końcu dwóch na trzech respondentów (64%) zgadza się ze stanowiskiem, że „influencerzy są jak sprzedawcy uliczni, którzy kierują się zyskiem i nie kwestionują reklamowanych marek i towarów”. Zdecydowana większość młodych ludzi uważa też, że influencerzy promują sztuczne życie, są nierealni (58%) i dbają tylko o publiczność (55%). Jednocześnie Gen Z ceni sobie chęć wpływania „na bieżąco” (59%) oraz odwagę bycia otwartym na opinie innych (57%).
Jakich konkretnych influencerów śledzą? Przeważają jego towarzysze, piosenkarze, YouTuberzy i YouTuberzy, którzy od wielu lat są bardzo aktywni w sieciach społecznościowych. Należą do nich 26-letni YouTuber i piosenkarz Karol Friz Wiśniewski (ponad 4,6 mln subskrybentów YouTube), jego partner Wersow, 25-letnia Weronika Sowa (2,3 mln), 22-letnia Lexy Chaplin, która z High League kampf kampf (1,2 mln na YouTube i 2,1 mln na Instagramie) czy Julia Kostera, 19 lat, która od 9 roku życia zamieszcza filmy na YouTube, kosmetyki (prawie 2 mln obserwujących na IG). Wyjątkiem są słynni trzydziestolatkowie: piłkarz Robert Lewandowski (30 mln obserwujących na Instagramie), anglo-amerykański kickboxer Andrew Tate czy podróżniczka i youtuberka Agnieszka Grzelak.
Dywan. komunikaty prasowe itp.