Jak wygrać w Eurobussines poradnik cz. 2

11.01.2018

Pamiętacie, co mówiliśmy ostatnio o najczęściej odwiedzanym polu jakim było więzienie? (Jeśli nie czytałeś pierwszej częsci kliknij tutaj). Dodamy teraz do tego drugą informację ze statystykami rzutów kostką. Poniżej ilustrująca to tabelka:

Statystyka rzutów

Rysunek 2. Uproszczone prawdopodobieństwo rzutów 2k6

 

Ale o co w ogóle chodzi? Już tłumaczę. Ta tabelka mówi Ci o tym, z jakim prawdopodobieństwem przesuniesz się o ile pól. Innymi słowy masz ok. 11 % szans na to, że poruszysz się o 6 pól. Oznacza to, że średnio raz na każde 9 rzutów pójdziesz właśnie o 6 pól. A raz na 648 rzutów poruszysz się o 23 pola. Widzisz, że istnieje tu pewna nierównowaga? Jeśli tak, to dobrze. Powyższa statystyka wygląda tak jak wygląda z powodu zasady mówiącej o tym, że po wyrzuceniu dubletów należy rzucić jeszcze raz. Dodajemy sumę oczek z obydwu rzutów i o tyle pól poruszamy nasz pionek. Chyba, że za drugim razem znowu wyrzuciliśmy dublet, wtedy wędrujemy do więzienia. Przy okazji, jak często się to zdarza? Mówiliśmy już o tym ostatnio, ale przypomnę. Wyrzucenie na kostkach dwóch dubletów pod rząd zdarza się w około 3% przypadków, czyli średnio raz na 36 rzutów.

Uwaga! Wyjaśnienie dla matematyków (pomiędzy prawdopodobieństwem a częstotliwością istnieją pewne różnice w obliczeniach wynikające z ilości podanych w tabeli zaokrągleń. Dlatego też niektóre liczby wyglądające tak samo są zakolorowane na inny kolor- w rzeczywistości różnią się miejscami po przecinku)

No dobrze, ale co z tego wszystkiego wynika? Otóż wystarczy połączyć 2 fakty,. 1. Pole, na którym pojawiasz się najczęściej to więzienie 2. Najczęstszy wynik twojego rzutu kostką wynosi 7 i... No tak, ale 7 pól od więzienia jest pole szansy. To prawda, jednak szansa na wylosowanie 6, 8 lub 9 to w sumie 35% czyli ponad 1/3. To oznacza, że średnio raz na 3 wyjścia z więzienia trafisz na któreś z pomarańczowych pól. Dlatego pomarańczowe państwo jest potencjalnie najlepszym w całej grze. Dlatego zawładnięcie tym państwem jest bardzo dobrym krokiem, jeśli myślisz o zwycięstwie.

Rysunek 3. Najlepsze statystycznie państwo w całej grze monopoly.

Starczy męczenia Cię tymi skomplikowanymi wyliczeniami. Reszta następnym razem.

Jak wygrać w Eurobussines poradnik cz.1

Jak wygrać w Eurobussines poradnik cz.3

Jak wygrać w Eurobussines poradnik cz.4

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Napisz do nas