Angażuje się pokolenie Z Gdzie i jak młodzi klienci otrzymują swoje treści

Angażuje się pokolenie Z Gdzie i jak młodzi klienci otrzymują swoje treści

Pokolenie Z, które tak intensywnie korzysta z mediów społecznościowych, ma problemy z analizą zamieszczanych tam treści. Ponad połowa badanych (56%) uważa, że źródła, z których korzystają bardzo długo, są po prostu wiarygodne, a nieco mniej (43%) ufa bardzo popularnym kanałom. Jeden na pięciu po prostu uważa, że treść jest naprawdę przydatna dla jego znajomych (20%). Tylko co trzeci badany (37%) popiera autorów i dziennikarzy, z których treści korzysta. Intensywni użytkownicy LinkedIn i Twittera skupiają się na weryfikacji źródeł, autorów i ekspertów.

Graj, baw się i dziel

Badanie Clue PR pokazuje silne różnice między kobietami a mężczyznami. Typowe dziecko „bawi się” (67%), podąża za nowinkami technologicznymi (45%) i grami wideo swojej ulubionej grupy (39%). Dziewczyny bardziej skupiają się na stylu (59%), kulturze (56%) i psychologii (51%). Jednocześnie najmłodsi nie ograniczają się do biernej konsumpcji, ale lubią dzielić się interesującymi ich treściami. Robi to prawie trzy czwarte (73%) respondentów. Czemu? Pokaż innym, co ich interesuje i myśli (połowa odpowiedzi), co ich uderza lub zachęcaj innych do walki o coś podobnego (45%). Prawie co piąty ankietowany (18%) używa treści, aby wskazać, że jest „fajny”.

TikTok, Facebook i Instagram to odpowiedź na nudę „Zetki” śledzi średnio 13 „grypy”

Autorzy badania przeprowadzili również wywiady z młodszymi osobami, które ich zdaniem są liderami opinii. Zdecydowana większość ich opinii pokrywa się z powszechnym przekonaniem, że liderem opinii jest specjalista lub ekspert w określonej dziedzinie lub dziedzinie (79%), zwykle ze środowiska akademickiego (74%) lub biznesowego (60%). Co ciekawe, młodzi ludzie częściej słyszą głosy członków rodziny i rodziców niż ich znajomych (odpowiednio 58 i 40%). Tuż za aktywistami (43%), młodzi ludzie postrzegają liderów opinii jako trenerów, terapeutów i przywódców religijnych (40%) oraz influencerów (31%). Śledzi ich średnio aż 13 influencerów/opiniodawców: głównie z obszarów rekreacji, stylu życia, trendów, sportu i gier. Nie powinno dziwić, że influencerzy częściej docierają do młodszych odbiorców za pośrednictwem Instagrama (73%), YouTube (68%) i TikTok (51%).

Młodzi ludzie krytykują influencerów

Jednak pokolenie Z ma inne podejście do influencerów, uznając, że wielu z nich zajmuje się głównie promowaniem produktów. Wreszcie, dwóch na trzech respondentów (64%) zgadza się, że „influencerzy są jak podróżujący sprzedawcy, którzy kierują się sprzedażą i nie przyglądają się markom i sprzedawanym towarom”. Zdecydowana większość młodych ludzi zgadza się również, że influencerzy promują sztuczne życie, są nierealni (58%) i dbają tylko o publiczność (55%). Jednocześnie pokolenie Z ceni sobie umiejętność pokazywania się „na bieżąco” (59%) oraz odwagę bycia otwartym na opinie innych (57%).

Jakich influencerów śledzą?

Prześcignęli swoich znajomych z YouTuberów, którzy od kilku lat są bardzo aktywni w mediach społecznościowych. Należą do nich 26-letni YouTuber i piosenkarz Karol Friz Wiśniewski (ponad 4,6 mln obserwujących na YouTube), jego partner Wersow, 25-letnia Weronika Sowa (2,3 mln), 22-letnia Lexy Chaplin, która jest w liceum. League gra w kampf kampf (1,2 mln na YouTube i około 0,1 mln na Instagramie) czy Julię Kostera, 19 lat, która od 9 roku życia umieszcza na YouTube filmy, kosmetyki (prawie 2 mln obserwujących na IG). Wyjątkiem są słynni trzydziestolatkowie: piłkarz Robert Lewandowski (30 mln obserwujących na Instagramie), anglo-amerykański kickboxer Andrew Tate czy podróżniczka i youtuberka Agnieszka Grzelak.

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Napisz do nas